Z perspektywy Paryża

Nie sposób nie być poruszonym przez tę świetnie opowiedzianą historię pierwszych życiowych rozczarowań i poważniejszych wątpliwości. Hollywood ReporterHistoria młodych przyjaciół odkrywających tajemnice życia i sztuki w Paryżu. Prezentowany w sekcji Panorama 68. MFF w Berlinie film, wyreżyserował Jean-Paul Civeyrac , autor „Dziewcząt w czerni” i „Mojej przyjaciółki Victorii”.

W KINACH OD 19 PAŹDZIERNIKA 2018

Pełen oczekiwań Etienne przenosi się do Paryża z Lyonu, aby studiować reżyserię filmową na Sorbonie. Tym samym czeka go rozłąka z jego dziewczyną Lucie, jednak chłopak obiecuje ukochanej kontaktować się z nią regularnie przez Skype. Na studiach Etienne poznaje Jean-Noëla i Mathiasa, podobnych sobie pasjonatów kina, którzy również przybyli do metropolii z mniejszych miast.

Nowi przyjaciele wspólnie omawiają kanon filmowy, czytają teksty Flauberta i Pasoliniego, słuchają Bacha i Mahlera. Sympatyczny ekstrawertyk Jean-Noël pomaga nieśmiałemu Etienne’owi zyskać pewność siebie. Z kolei Mathias jest wycofany, powściągliwy i tajemniczy, a do tego ma nawyk znikania na całe tygodnie. Nikt też nigdy nie widział żadnego filmu studenckiego Mathiasa.

Niepokój Etienne’a o Mathiasta wzrasta, kiedy bohater przypadkowo odkrywa, że kolegę coś łączy z Annabelle, młodą idealistką i współlokatorką Etienne’a, w której chłopak sekretnie się kocha.Jean-Paul Civeyrac przejmująco opowiada o pierwszym poważnym zetknięciu się młodych ludzi ze sztuką i… życiem.Historia młodych przyjaciół to roman d’education w najlepszym, klasycznym wydaniu, nawiązującym do Flauberta i Balzaca.

Oryginalny tytuł „Mes provinciales” jest nawiązaniem do utworu „Les provinciales” („Prowincjałki”) Blaise’a Pascala.

ZWIASTUN