Niewidoczne życie sióstr Gusmao

Pełen uczuciowej głębi, nasycony dźwiękiem, muzyką i kolorem sen na jawie.Zwycięzca prestiżowej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes oraz brazylijski kandydat do OSCARA to nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego reżysera Karima Ainouza. W swoim nowym filmie reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50.

Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski.

W KINACH OD 8 LISTOPADA 2019

Osiemnastoletnią Eurídice i dwa lata starszą Guidę łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Obie są młode, ambitne i wierzą, że świat stoi przed nimi otworem.Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Eurídice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Niestety dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie stracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.

Zarówno powieść, jak i film są hołdem złożonym pokoleniom niewidzialnych kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek. Śledząc losy dwóch niepokornych sióstr, widz poznaje galerię barwnych postaci – przedstawicieli podupadłej arystokracji, brazylijskiej klasy średniej i najuboższych mieszkańców Rio. Choć tchnąca brazylijskim duchem, to jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść.Film Karima Ainouza nazywany jest „tropikalnym melodramatem”. Do opowiedzenia dramatycznej historii sióstr korzysta on z charakterystycznej dla tego gatunku poetyki. Zabarwia ją lokalnym kolorytem, symboliką i pobudzającą zmysły muzyką. Sam reżyser powiedział w jednym z wywiadów, że film jest swego rodzajem hołdem dla wszystkich wyjątkowych kobiet, które spotkał na swej drodze.

NAGRODY I FESTIWALE:
OSCARY 2020 – brazylijski kandydat w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – nagroda CineCoPro dla najlepszego filmu
2019 – Festiwal Filmów Latynoamerykańskich w Limie – nagroda specjalna
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – konkurs główny, nagroda FIPRESCI, nagroda dla najlepszych aktorek (Carol Duarte oraz Julii Stockler), Srebrny Kolec dla najlepszego filmu
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Operatorów Manaki Brothers – nagroda Złota Kamera dla Hélene Louvart
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2019 – Festiwal Filmowy TRANSATLANTYK w Łodzi – sekcja „New Cinema”
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie
2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Denver

ZWIASTUN

FILM DOSTĘPNY NA PLATFORMACH